سایت در حال بروزرسانی می باشد !

در یادها بمانید !

88170866

اصول کنترل و مدیریت موجودی انبار

چکیده :

کنترل و مدیریت موجودی انبار از مفاهیم پایه کسب و کارها در هر رده شغلی می باشد . مبحث موجودی انبار و روشهای مدیریت آن ، اثر مستقیم در چرخه تولید ، عرضه و تقاضا دارد .با توجه به روش های جدید اتوماسیون انبار و مدیریت موجودی ، اطلاع از مفاهیم پایه خالی از لطف نیست .

کنترل موجودی انبار

در هر کسب و کار یا سازمانی ، همه عملکردها بهم پیوسته و به یکدیگر متصل هستند و اغلب با هم تداخل دارند. برخی از جنبه های کلیدی مانند مدیریت زنجیره تامین ، تدارکات و موجودی انبار ، ستون فقرات عملکرد کسب و کار را تشکیل می دهند. بنابراین این عملکردها برای مدیران بازاریابی و همچنین کنترل کننده های مالی بسیار مهم است.

مدیریت موجودی کالا عملکرد بسیار مهمی است که سلامت زنجیره تأمین و همچنین تأثیرات آن بر سلامت مالی ترازنامه کسب و کار را تعیین می کند. هر سازمانی دائماً برای حفظ موجودی مطلوب تلاش می کند تا بتواند نیازهای خود را برآورده کند و از موجودی زیاد یا زیر موجودی که می تواند بر ارقام مالی تأثیر بگذارد ، جلوگیری کند.

موجودی همیشه پویاست. مدیریت موجودی نیاز به ارزیابی مداوم و دقیق عوامل خارجی و داخلی دارد و از طریق برنامه ریزی و بررسی کنترل می شود. بیشتر سازمان ها دارای یک بخش یا کار شغلی جداگانه به نام برنامه ریزان موجودی هستند که به طور مداوم موجودی را نظارت ، کنترل و بررسی می کنند و با بخش های تولید ، تدارکات و دارایی ارتباط برقرار می کنند.

تعریف موجودی

موجودی کالا موجودی ساکن از کالاهای فیزیکی است که حاوی ارزش اقتصادی است و توسط سازمانی در اشکال مختلف در اختیار است و منتظر بسته بندی ، پردازش ، تبدیل ، استفاده یا فروش در بازه زمانی آینده می باشد.

هر سازمانی که مشغول تولید ، تجارت ، فروش و خدمات یک محصول باشد ، لزوماً انبوهی از منابع مختلف فیزیکی را در اختیار خواهد داشت تا به مصرف و فروش آینده کمک کند. در حالی که موجودی کالا ضرورتی حیاتی از هر نوع تجارت است ، یادآوری می شود که ممکن است سازمانها به دلایل مختلف موجودی داشته باشند که شامل اهداف سوداگرانه ، اهداف عملکردی ، نیازهای جسمی و غیره هم می شود.

از تعریف بالا ، موارد زیر در مورد مبحث موجودی کالا برجسته می شوند:

▪ تمام سازمانهایی که در تولید یا فروش محصولات مشغول هستند موجودی کالا را به یک شکل یا اشکال دیگر نگهداری می کنند.
▪ موجودی می تواند در حالت کامل یا ناقص باشد.
▪ موجودی برای تسهیل مصرف آینده ، فروش یا پردازش بیشتر / ارزش افزوده برآورد می شود.
▪ کلیه منابع موجودی دارای ارزش اقتصادی هستند و می توانند به عنوان دارایی های سازمان در نظر گرفته شوند.

انواع مختلف موجودی

موجودی مواد در مراحل و بخشهای مختلف یک سازمان اتفاق می افتد. یک سازمان تولیدی ، موجودی مواد اولیه و مواد مصرفی مورد نیاز برای تولید را در اختیار دارد. این کسب و کار همچنین موجودی کالاهای نیمه تمام را در مراحل مختلف کارخانه با بخشهای مختلف برگزار می کند. موجودی کالاهای آماده در کارخانه ، فروشگاه های FG ، مراکز توزیع و غیره نگهداری می شود. بعلاوه هم مواد اولیه و هم کالاهای تمام شده که در مکان های مختلف ترانزیت می شوند ، بسته به اینکه صاحب موجودی در مقطع خاصی قرار دارد ، بخشی از موجودی را نیز تشکیل می دهند. موجودی کالاهای تمام شده توسط سازمان در نقاط مختلف نگهداری کالا یا با فروشندگان و بورس نگهداری می شود تا زمانی که به بازار و مشتریان نهایی برسد.

اصول مدیریت انبار

انواع موجودی بر اساس عملکرد

خروجی

فرایند

ورودی

کالاهای تمام شده

 

کار در حال انجام

 

مواد خام

 

کالاهای نهایی در مراکز توزیع از طریق زنجیره تأمین

 

نیمه تمام تولید در مراحل مختلف ، در بخش های مختلف مانند تولید ، فروشگاه های ویژه ، کنترل کیفیت ، مونتاژ نهایی ، فروشگاه رنگ ، بسته بندی ، فروشگاه بیرون بر و غیره

 

مواد مصرفی مورد نیاز برای پردازش.  به عنوان مثال: سوخت ، ثابت ، پیچ و مهره و غیره در ساخت مورد نیاز است

 

کالاهای تمام شده در حمل و نقل

 

ضایعات و قراضه تولید

 

موارد نگهداری / مواد مصرفی

 

کالاهای تمام شده در استوک و فروشندگان

 

رد و نقص

 

مواد بسته بندی

 

نقص ، رد و بازده فروش

 

 

موارد خریداری شده محلی مورد نیاز برای تولید

 

 قطعات یدکی استوک و موارد خریداری شده

 

 

استوک و قطعات تعمیر شده

 

 

  کالای فروش ویژه و نمونه استوک

 

 

علاوه بر مواد اولیه و کالاهای آماده ، سازمان ها همچنین موجودی قطعات یدکی را برای خدمات رسانی محصولات در اختیار شما قرار می دهند. محصولات معیوب ، قطعات معیوب و قراضه نیز بخشی از موجودی را تشکیل می دهد به شرطی که این اقلام در دفاتر شرکت ثبت شود و دارای ارزش اقتصادی باشد.

 

مفاهیم مدیریت موجودی

مدیریت موجودی کالا و مدیریت زنجیره تامین ستون فقرات هرگونه فعالیت تجاری است. با توسعه فناوری و در دسترس بودن برنامه های نرم افزاری فرایند محور ، مدیریت موجودی دستخوش تغییرات انقلابی شده است. در حدود دهه گذشته شاهد انطباق مفهوم پیشرفته خدمات مشتری از سوی تولیدکنندگانی هستیم که توافق می کنند موجودی کالا را در مرحله مصرف کننده نهایی خود مدیریت و نگهداری کنند و از این رو این امر مقوله تحویل فوری را تحت تأثیر قرار می دهند. اگرچه این مفهوم در اصل یکسان است ولی صنایع مختلف مدلهای مختلفی را نامگذاری کرده اند. شرکتهای تولیدی مانند تولیدکننده رایانه یا تولیدکنندگان تلفن همراه این مدل را VMI – صنعت مدیریت شده توسط فروشنده می نامند در حالی که صنعت خودرو از اصطلاح JIT – Just In Time استفاده می کند ، جایی که صنعت پوشاک چنین مدلی را با این نام فرا می خواند – ECR – پاسخ کارآمد مشتری. اما در کل مدل اساسی مدیریت موجودی کالا به همان صورت اصلی باقی مانده است.

بیایید از شرکت DELL مثال بزنیم که در سراسر دنیا از امکانات تولیدی برخوردار است. آنها مفهومی از تولید بر اساس سفارش را دنبال می کنند که در آن هنگام تولید یا مونتاژ لپ تاپ فقط درصورتی انجام می شود که مشتری سفارش قطعی خود را در اینترنت قرار دهد و پرداخت را تأیید کند. دل قطعات و لوازم جانبی را از فروشندگان مختلف خریداری می کند. دل ابتکار کار را برای همکاری با ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث برای راه اندازی انبارهای مجاور کارخانه های آنها و مدیریت موجودی کالا از طرف تأمین کنندگان دل انجام داده است. 3PL یا ارائه دهنده خدمات شخص ثالث محموله ها را دریافت می کند و موجودی قطعات را از طرف تأمین کنندگان دل نگهداری می کند. انبار 3PL موجودی کلیه تأمین کنندگان دل را در خود جای داده است که ممکن است به بیش از دویست تأمین کننده برسد. هنگامی که دل یک سفارش تأیید شده برای لپ تاپ دریافت می کند ، سیستم یک صورت اولیه تولید می کند ، که در 3PL بارگیری می شود ، فرآوری می شود و مواد طبق مراحل مونتاژ در قفسه مرتب می شوند و مستقیماً به طبقه تولید تحویل می شوند. در این مرحله از انتقال ، شناسایی فروش از فروشنده به دل اتفاق می افتد. تا آن زمان ، تهیه کننده موجودی خود را با هزینه خود نگهداری می کند.

بیایید مزایای این مدل را برای دل و همچنین تأمین کنندگان آن بررسی کنیم:

1. با مدل VMI ، دل زنجیره تأمین محدود خود را کاهش داده و در نتیجه هزینه های مدیریت تدارکات و موجودی کالا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
2.دل مجبور است داشتن موجودی کالا را به زمان مصرف واقعی موکول کند. در نتیجه بدون موجودی کالا ، دل نیازی به سرمایه در گردش برای نگهداری موجودی کالا ندارد.
3. دل نیازی به راه اندازی عملیات موجودی و استخدام تیم برای عملیات و همچنین مدیریت توابع موجودی ندارد.

اتوماسیون موجودی انبار

مزایای تأمین کننده

1. تأمین کننده می تواند ارتباط و همکاری بهتری با دل با چشم انداز تجاری طولانی مدت برقرار کند.
2. با توافق درمورد نگهداری موجودی کالا و تأمین منابع JIT در درب کارخانه دل ، تامین کننده موقعیت بهتری برای چانه زدن و کسب و کار بیشتر از دل خواهد داشت.
3. با مدل VMI ، تامین کننده فرصتی پیدا می کند تا با مشتری خود دل پیشنهاد ارزش بهتری داشته باشد.
4. تامین کننده پیش بینی تایید شده برای کل سال را با تعهدات دل در مورد مقدار مصرف دریافت می کند.
5. مدل VMIمدیریت شده ، توسط 3PLپ مدیریت می شود و تأمین کننده مجبور نیست خودش را ملزم به تنظیم و مدیریت عملیات موجودی در محل دل کند.
6. ارائه دهنده خدمات شخص ثالث با مدل مدیریت شده VMI موجودی کلیه تأمین کنندگان را در اختیار دارد و بدین ترتیب از هر تأمین کننده به ازای هر پالت یا به ازای هر متر مربع هزینه دریافت می کند. بنابراین تأمین کننده بدون نیاز به وابستگی به هزینه های ثابت موجودی کالا ، بر اساس معاملات پرداخت می کند.
امروزه اکثر شرکتهای چند ملیتی موفق شده اند تأمین کنندگان و ارائه دهندگان خدمات 3PL خود را برای راه اندازی VMI از طریق کارخانه های خود در سراسر جهان مجاب کنند و این مدل به دستور روز تبدیل شده است.

نیاز به مدیریت موجودی کالا - چرا شرکت ها موجودی دارند؟

موجودی یک مفهوم شر ضروری است که هر سازمانی مجبور است آن را برای اهداف مختلف حفظ کند. مدیریت بهینه موجودی هدف هر برنامه ریز موجودی است. موجودی کالا بیش از حد یا موجودی کمتر هم باعث تأثیر مالی و سلامت تجارت می شود و هم فرصت های تجاری را تحت تأثیر قرار می دهد.

سازمانها به عنوان محافظ در برابر عوامل مختلف داخلی و خارجی ، به عنوان احتیاط ، به عنوان یک فرصت ، به عنوان یک نیاز و برای اهداف سوداوری ، به عنوان موجودی استفاده می کنند.

اصول مدیریت انبار و اتوماسیون

دلایلی که سازمانها موجودی مواد اولیه را حفظ می کنند

بیشتر سازمانها انبارهای موجودی مواد اولیه متصل به تأسیسات تولیدی دارند كه مواد اولیه ، مواد مصرفی و مواد بسته بندی در آنها ذخیره می شود و برای تولید بر اساس تحویل فوری صادر می شود. دلایل نگهداری موجودی ها می تواند در موارد مختلف متفاوت باشد.

1. با تغییر در تقاضای تولید روبرو شوید
برنامه تولید در پاسخ به فروش ، برآورد ، سفارشات و الگوهای سهام تغییر می کند. بر این اساس تقاضا برای تهیه مواد اولیه برای تولید از نظر SKU خاص و همچنین مقادیر دسته ای با برنامه محصول متفاوت است.

نگهداری موجودی کالا در یک انبار نزدیک باعث می شود تا مقدار و اقلام مورد نیاز برای تولید به موقع صادر شود.

2. پاسخگوی تقاضای دوره ای و فصلی باشید
تقاضا و تجهیزات بازار به عوامل مختلفی مانند فصل بستگی دارد. جشنواره ها و غیره و داده های فروش گذشته به شرکت ها کمک می کند تا پیش از موعد افزایش تقاضا در بازار را پیش بینی کنند. بر این اساس ، آنها مواد خام را ذخیره کرده و موجودی انبار دارند تا بتوانند تولید را افزایش دهند و تجهیزات را به بازار برسانند تا تقاضای بیشتر را برآورده کنند.

3. مقیاس اقتصادی در تدارکات
خرید مواد اولیه در قطعات بزرگتر و نگهداری موجودی کالا برای شرکت ارزان تر از خرید قطعات کوچک مکرر است. در چنین مواردی فرد به صورت عمده خرید می کند و موجودی انبار را در انبار کارخانه نگهداری می کند.

4. از افزایش قیمت و تخفیف مقدار استفاده کنید
در صورت افزایش قیمت به دلیل تغییر تقاضا و عرضه در بازار ملی یا بین المللی ، تأثیر مالیات و بودجه و غیره ، انتظار می رود افزایش قیمت وجود داشته باشد ، این شرکت تمایل به خرید مواد اولیه از قبل و نگه داشتن سهام به عنوان یک پرچین در برابر افزایش هزینه ها

شرکت ها برای استفاده از تخفیف های کمی که توسط تامین کننده ارائه می شود ، به خرید عمده و نگهداری موجودی مواد اولیه متوسل می شوند. در چنین مواردی ، پس انداز ناشی از تخفیف قابل استفاده به طور قابل توجهی بیشتر از هزینه حمل موجودی است.

5- هزینه حمل و نقل و زمان حمل و نقل را کاهش دهید
در صورت واردات مواد اولیه از یک کشور خارجی یا از فروشنده دور در داخل کشور ، می توان از نظر هزینه حمل و نقل خرید عمده و حمل و نقل به عنوان یک کانتینر یا یک بار کامل کامیون صرفه جویی زیادی کرد. حمل قطعات ممکن است هزینه بر باشد.

از نظر زمان حمل و نقل نیز ، زمان حمل و نقل برای حمل کانتینر کامل یا یک بار کامل کامیون مستقیم و سریعتر است ، برخلاف بار حمل و نقل بخشی که حمل و نقل کالا منتظر بارهای دیگر است تا ظرف را پر کند که ممکن است چندین هفته طول بکشد.

عوامل زیادی می تواند منجر به تاخیر حمل و نقل و حمل و نقل نیز شود ، که می تواند زنجیره تامین را مجبور کند شرکت ها را به داشتن استوک ایمن موجودی مواد اولیه تحمیل کند.

6. اقلام سفارش طولانی و دارای تقاضای بالا باید در فهرست موجودی نگهداری شوند
غالباً خرید مواد اولیه از فروشندگان طولانی مدت است که چندین ماه طول می کشد. در صورت تقاضای زیاد و عرضه کوتاه مورد خاص ، می توان انتظار ایجاد اختلال در تولید را داشت. در چنین مواردی نگه داشتن موجودی کالا و کنترل آن ایمن تر است.

نگهداری موجودی کالا به شرکتها کمک می کند تا از وابستگی به فروشنده مستقل و آزاد باشند.

 

منبع :

فهرست مطالب

دسته بندی مطالب
بایگانی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *