سایت در حال بروزرسانی می باشد !

در یادها بمانید !

88170866

هفت پیشرفت فناوری در صنعت خرده فروشی که شما را متحیر می کند

هفت فناوری پیشرفته در صنعت خرده فروشی

چکیده :

صنعت خرده فروشی با شروع همه گیری کرونا شکل دیگری به خود گرفت . ما فناوری های آینده را بسیار زودتر شاهد خواهیم بود .برخی از این فناوری ها آنقدر مورد توجه بوده اند که به گفته صاحبان و مصرف کنندگان صنعت خرده فروشی در دوران پس از پاندمی نیز در کنار ما باقی خواهند ماند .با هفت تکنولوژی آینده صنعت خرده فروشی آشنا شوید .

زمان مطالعه : دقیقه

خرید از فروشگاه ها همیشه به طور جدی تجارت بزرگی بوده است – کل فروش جهانی خرده فروشی در سال 2019 به 26.29 تریلیون دلار رسیده است. با این حال ، تجربه واقعی خرده فروشی نسبت به یک نسل قبل کاملاً تغییر کرده است. تنها گزینه شما ورود به فروشگاه بود ، یا اگر احساسات خاص ماجراجویانه داشتید ، شاید از طریق فهرست سفارشات پستی خرید می کردید. اما فناوری ها به سرعت به دنیای امروز ما منتقل می شود و پیشرفتهای فن آوری در صنعت خرده فروشی دنیای جدیدی از امکانات را ایجاد کرده است.

خرده فروشی در حال تبدیل به ” فیجیتال ” شدن است
برگ برنده خرده فروشان در سال های اخیر چند کاناله بودن فروش بوده است. به گفته گروه Aberdeen ، شرکت هایی که کیفیت خدمات مطلوبی را در چندین کانال ارائه می دهند به دلایل خوبی 89 درصد مشتریان خود را حفظ می کنند – شرکت هایی که چند کاناله نیستند فقط قادر به حفظ 33 درصد مشتریان هستند.

اما ، علی رغم تجربه عمدتاً یکپارچه ای که روش چند کاناله ارائه می دهد ، هنوز می توان به وضوح مرز بین این کانال ها و روش فیزیکی را تفکیک کرد (به عنوان مثال تجارت الکترونیکی در مقابل فروشگاه). اکنون ، فناوری شروع به محو این مرزها کرده و دنیای آنلاین و آفلاین را هرچه بیشتر به هم نزدیک کرده و حضور خود را در واقعیت روزمره ما تقویت کرده است.

این پدیده جدید به عنوان فیجیتال ( ترکیب پدیده های فیزیکی و دیجیتال ) شناخته می شود: تجربه خریدی که در آن تجربیات فیزیکی و فن آوری های دیجیتال برای تقویت یکدیگر در هم آمیخته اند. شکی نیست که کانال های فیزیکی توسط فناوری دیجیتال غنی تر می شوند ، در حالی که کانال های دیجیتال بیشتر حالت انسانی می گیرند. نتیجه خالص این ترکیب یک تجربه شخصی تر و جذاب تر است.
این سفر به سمت آینده فیجیتال تنها به لطف نوآوری بی سابقه فناوری ها امکان پذیر است. اگر شیفته این فناوری ها هستید ، در اینجا هفت پیشرفت فناوری در صنعت خرده فروشی آورده شده است که باعث می شود متحیر بمانید.

1. اینترنت اشیا


اینترنت اشیا ((IoT) شبکه ای است به معنای واقعی کلمه شامل میلیاردها دستگاه فیزیکی که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و داده ها را به اشتراک می گذارند. اینترنت اشیا در صنعت خرده فروشی پتانسیل عظیمی دارد و روشی برای ایجاد تجربیات خرید جذاب تر و نوآورانه تر فراهم می کند – این یکی از دلایلی است که موسسه جونیپر در تحقیق خود پیش بینی کرده که هزینه خرده فروشی برای فناوری های اینترنت اشیا تا سال 2020 به 2.5 میلیارد دلار برسد.


در حقیقت ، اینترنت اشیا در حال حاضر در بسیاری از زمینه ها به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از این ادوات چراغ های منور راهنما است – دستگاه های بی سیم کوچک مجهز به بلوتوث کم انرژی (BLE) که سیگنالی مداوم را انتقال می دهند. تلفن های هوشمند قادر به دریافت سیگنالی هستند که به یک سرور ابری منتقل می شوند. سرور ابری می تواند محتوای هدفمند را به تلفن هوشمند خاصی منتقل کند. این مکان یابی کوچک حتی می تواند در راهروهای خاص یک فروشگاه نیز خلاصه شود. پتانسیل جمع آوری داده ها به سادگی بسیار زیاد است ، و امکان تفکیک مشتری و شخصی سازی دقیق تر را بیشتر از هر زمان دیگری فراهم می کند.


خرده فروش آمریکایی Macy’s از این چراغ های منور راهنما استفاده می کند. وقتی مشتری برنامه Macy’s را در فروشگاه باز می کند ، برنامه مکان دقیق خود را ثبت می کند. مثلاً اگر بگویید که مشتری در قسمت محصولات زیبایی است. این برنامه می تواند مارک های زیبایی خاص یا محصولاتی را که قبلاً بصورت آنلاین مشتری دوست داشته به او یادآوری کند و شاید از طریق یک پیشنهاد مناسب مشتری را به سمت خرید آنها در فروشگاه سوق دهد.
کاربردی دیگر از این فناوری به صورت برچسب های RFID است. این بارکدهای هوشمند در کل فرآیند خرید ، برای محصولات کاملاً قابل مشاهده هستند. تامین کننده پوشاک ورزشی Lululemon از برچسب های RFID برای به روزرسانی و پیگیری سطح موجودی خود در فروشگاه های سراسر دنیا استفاده می کند و دقت صحت موجودی را به 98 درصد می رساند.

تشخیص چهره در صنعت خرده فروشی

2. تشخیص چهره


شناسایی مشتریان در نقطه فروش – به عنوان مثال با استفاده از کارت های وفاداری – دیگر برای خرده فروشان امروزی کافی نیست. آنها می خواهند بدانند افراد داخل فروشگاه و قبل از خرید چه کسانی هستند تا بتوانند یک تجربه خرید شخصی به آنها ارائه دهند. با این حال ، اکثر فروشگاه ها این فناوری تجملی را ندارند که تک تک چهره هایی را که از در می آید تشخیص دهند.


این جایی است که نرم افزار تشخیص چهره می تواند وارد این نقیصه شود ، هزاران نقطه مرجع را در چهره فرد اسکن می کند تا “اثر چهره” منحصر به فرد او را شناسایی کند (دقیقاً مانند همه ما که اثر انگشت منحصر به فرد خود را داریم).
شناسایی مشتریان از این طریق به کارکنان شما در مورد انواع کالاهایی که مشتریان ممکن است خریداری کنند و همچنین میزان هزینه آنها را نشان می دهد – بنابراین آنها می توانند پروتکل مشتریVIP را برای خریداران با ارزش بالا ارائه دهند.

 

فناوری تشخیص چهره حتی می تواند به کارکنان فروش شما در پاسخ بهتر به نیازهای مشتریان ، رمزگشایی از هر گونه تغییر در احساسات مشتریان و سپس اطلاع دادن به کارکنان یاری کند ، بنابراین کارکنان می توانند بلافاصله به خریداران مضطرب یا گیج شده درفروشگاه کمک کنند.
پیامد بارز دیگر این فناوری در مورد پیشگیری از ضرر است – به ویژه با توجه به اینکه خرده فروشان آمریکایی سالانه تقریباً 50 میلیارد دلار به دلیل سرقت از دست می دهند این موضوع بسیار مفید است (سرقت از فروشگاه 36.5 درصد از این ضررها را تشکیل می دهد). کارکنان امنیتی شما ممکن است نتوانند مجدداً دزد مغازه را پیدا نکنند ، اما این نرم افزار مطمئناً می تواند. حتی می تواند چهره ها را با یک پایگاه داده از سابقه داران شناخته شده مقایسه کند تا از سرقت پیشگیرانه جلوگیری کند. شناسایی چهره در خرده فروشی 34 درصد سرقت از مغازه را کاهش می دهد. این به معنای ارزش افزوده بیشتر مشتریان و پول بیشتر در جیب شما است.


علیرغم اینکه تشخیص چهره راهی برای تأمین تجربه شخصی خرید مورد نظر مردم است (به عنوان مثال 41 درصد از مصرف کنندگان انتظار دارند نمایندگان فروشگاه فیزیکی یک مارک بدانند آنها چه چیزی را قبلا به صورت آنلاین خریداری کرده اند) ، خریداران دیگری نیز وجود خواهند داشت که این کار را تخلفی فاحش در زمینه حفظ حریم شخصی افراد می دانند . بنابراین ، برای رفع هرگونه نگرانی اخلاقی ، تشخیص چهره فقط باید در مواردی استفاده شود که کسی صراحتاً آن را انتخاب کرده باشد (به عنوان مثال اجازه قبلی از رضایت شخص ).


خریداران می توانند خود را در این طرح ثبت نام کرده و از تلفن هوشمند خود برای انجام اسکن صورت استفاده کنند و یا حتی به طور بالقوه به یک غرفه اختصاصی برای همین منظور در فروشگاه مراجعه کنند. این سازوکار به هر صورت که باشد ، خرده فروشان مجرب با کنترل تجربه خریداران ، اعتماد خود را پیش آنها حفظ می کنند.

ربات های تحویل خودکار در فروشگاه

3. ربات های تحویل خودکار و دستیاران فروشگاه


مدتهاست که رویاهای علمی تخیلی تصویری از جهان ترسیم می کند که در آن استفاده از ربات ها در کارهای روزمره به امری عادی تبدیل شده است. این چشم انداز تاکنون هرگز به واقعیت تبدیل نشده است. اما حداقل در صنعت خرده فروشی ممکن است در آستانه تغییر باشد.
طبق تحقیقات گروه مشاوره بوستون (BCG) ، تخمین زده می شود که بازار جهانی رباتیک تا سال 2025 به 87 میلیارد دلار برسد – احتمالاً بیش از نیمی از این محصولات به بازار خرده فروشی برود. در همین حال پیش بینی می شود اندازه بازار جهانی ربات های خدمات مشتری از 53.77 میلیون دلار آمریکا در سال 2016 به 87.97 میلیون دلار در پایان سال 2022 افزایش یابد.


دستیاران فروشگاه رباتیک را تصور کنید ، همراه با اسکنرهای سه بعدی داخلی که به آنها کمک می کند محصولات را تشخیص دهند و حتی با پیمایش در فروشگاه ، مشتریان شما را به سمت محصولات دلخواه سوق دهند. چه اتفاقی می افتد اگر مشتری سوالی داشته باشد که ربات نتواند پاسخ دهد؟ مشکلی نیست . این ربات به سادگی یک کنفرانس ویدیویی با یک کارمند انسانی راه اندازی می کند که می تواند در صورت لزوم به آنها کمک کند.


از ربات ها همچنین می توان در زنجیره تأمین استفاده کرد – به عنوان مثال بررسی موجودی کالاها ، شناسایی خطاها در قیمت گذاری و تعیین مکان های دپوی نامناسب. داده هایی که آنها جمع می کنند همراه با بهینه سازی چیدمان و فرآیندهای فروشگاهی به بهبود تجربه خرید مشتری کمک می کند.
دانش رباتیک در حال حاضر عملکرد عملیاتی مرکز توزیع کالا (DC) را تغییر داده است ، ظاهراً غول خرده فروشی آمازون از بیش از 100000 ربات برای جابجایی سهام در انبارها و اقلام گروهی برای انجام سفارشات استفاده می کند که منجر به کاهش 20 درصدی هزینه های عملیاتی می شود. اکنون ، پیشرفت های فناوری در صنعت خرده فروشی نیز شروع به تجهیز مرحله نهایی تحویل کالا به ربات ها نموده است. آمازون با تبلیغات فراوان در حال آماده سازی هواپیماهای بدون سرنشین برای آماده سازی راه اندازی Amazon Prime Air است ، خدمتی که نوید می دهد اقلام سفارش داده شده را (البته به شرط وزن کمتر از 2.5 گیلوگرم ) در 30 دقیقه یا کمتر تحویل بگیرید.


شرکت علی بابا از یک قدم تا آماده سازی ربات تحویل کالای مرحله آخر به نام G Plus خبر داده و قصد دارد از آن برای تحویل بسته ها ، مواد غذایی و مواد غذایی در مناطق مسکونی استفاده کند. در طول مدت انتظار ، هیچ چیز از زیر انگشت شست دست مشتریان در نخواهند رفت – آنها می توانند از طریق تلفن های هوشمند کل سفر کالای خود را کنترل کنند.

4. فروشگاه های بدون صندوقدار


با اعمال قوانین رعایت فاصله اجتماعی در دوران همه گیری کرونا ، به ايده فروشگاه های بدون صندوقدار در صف فروش توجه بيشتری شده است. یک نظرسنجی که به تغییر در عادات خرید ناشی از همه گیری پرداخته است ، نشان داده که 87 درصد از مشتریان به احتمال زیاد فروشگاه هایی با گزینه های بدون تماس یا خودکار را انتخاب می کنند.


این فناوری برای مشتریان این توانایی را فراهم می کند که به سادگی از فروشگاه خارج شوند و کالاهای خود را به طور خودکار اسکن کنند و کل بدهی های حساب آنها بعدا از طریق کارت اعتباری آنها مستهلک خواهد شد. آمازون از ابتدا توسط سیستم Just Walk Out که در فروشگاه های Amazon Go اجرایی می شود ، پیشگام این روش بوده است.


با استفاده از این رویکرد در یک گام جلوتر حتی راه اندازی یک سیستم خرید تقریباً بدون لمس نیز ممکن می شود. با توجه به نگرانی های COVID-19 که ممکن است برای مدتی باقی بماند ، ممکن است شاهد مشتریانی باشیم که مشغول اسکن کردن بارکد و کدهای دوبعدی QR هستند ،آنها این کار را تنها برای پرداخت هزینه محصولات انجام نمی دهندبلکه اسکن این بارکدها برای دریافت اطلاعات مربوط به آن محصولات در تلفن های هوشمند نیز کاربرد دارد . این امر هم باعث کاهش مستقیم مدیریت محصول می شود و هم با شفافیت بیشتر نقصان های روش های تولید ، نگرانی های پایداری و پاسخگویی را برطرف می کند.

واقعیت افزوده در فروش (AR)

 5. خریدهای واقعیت افزوده

شاید فناوری برجسته برای ایجاد آینده فیجیتالی به شکل واقعیت افزوده باشد. به نظر می رسد که مشتریان امروزی نیز با آن همراه هستند. طبق یک گزارش ، تقریباً دو سوم (61 درصد) بزرگسالان آمریکایی مورد بررسی گفتند که واقعیت افزوده برنحوه خرید آنها تأثیر گذاشته است.
اجرای پروتکل های بهداشتی ناشی از کرونا نقش بسزایی در افزایش تقاضا برای سیستم های واقعیت افزوده داشته است ، این سیستم ها این امکان را به مشتریان می دهند كه به طور غیرحضوری رویكرد “قبل از خرید امتحان کنید ” و به ایجاد تجربه آنلاین در فروشگاه کمک می كنند. 

 

به عنوان مثال ، شرکت Ikea برنامه “Ikea’s Place” را ایجاد كرده و به خریداران این اجازه را می دهد تا از طریق یك قابلیت نمایش زنده در تلفن هوشمند خود به 3200 مورد از موجودی کالاهای Ikea دسترسی پیدا كنند و از قابلیت واقعیت افزوده برای دیدن چگونگی ظاهر موارد خاص استفاده كنند و قبل از اینکه خرید کنند آنها را در اتاقهای خانه خود ببینند و بررسی کنند.

 

واقعیت افزوده مدعی است که تجربه فروشگاهی را نیز کاملاً تغییر داده است . در خرده فروشی مد و لباس، آینه های هوشمند سطح تعاملی را که قبلاً هرگز تصور نمی شد ، برای مشتری به ارمغان می آورند. مشتریان حتی برای امتحان یک کمد لباس کاملاً جدید نیز نیازی به لباس پوشیدن ندارند ، با رختکن مجازی به آنها امکان داده می شود تا از طریق قرار دادن تصاویر در شبکه های اجتماعی ، وسایل و لباسها را روی هم قرار دهند و از دوستانشان نظر خواهی کنند .

 

شرکت اوک لب از فناوری مشابهی برای ایجاد رختکن تعاملی استفاده می کند. این آینه های هوشمند سایر کالاهای مکمل محصولی را که مشتری در حال امتحان آن است ، به او پیشنهاد می دهد و همچنین به راحتی خرید آنلاین در فروشگاه کمک می کند . این فرآیند نیز انبوهی از داده های غنی را تولید می کند. به عنوان مثال ، می توانید نرخ تبدیل کالاهای خاص را از اتاق پرو تا صندوق برای تسویه حساب رد یابی کنید و بر اساس آن محصولات و طبقه بندی کالایی مختص آن را تنظیم کنید .

تجارت و فروش با دستیار صوتی دیجیتال

6. تجارت صوتی


از زمانی که سیری دستیار صوتی اپل به صحنه آمد ، فناوری دستیار صوتی در محبوبیت به مرز انفجار رسید و اکنون حتی شروع به رهایی از تلفن های هوشمند و گسترش آن به سایر دستگاه ها کرده است. یک بررسی نشان داده که 60 میلیون نفر اکنون حداقل یک سیستم بلندگوی هوشمند در خانه دارند. از نظر بسیاری ، تحقیقات در مورد محصول ، مقایسه قیمت و حتی اکنون فرایندخرید محصولات ، فقط چند جمله صوتی با ما فاصله دارند.


فروشگاه Walmart با ایجاد سرویس سفارش صوتی Walmart از این پیشرفت بهره گرفته است. مشتریان می توانند از هر دستگاهی که توسط دستیار Google یا Siri بکار گرفته می شوند ، برای افزودن محصول به سبد خرید استفاده کنند. خریداران به سادگی باید “Hey Siri / Google ، اضافه کردن به Walmart” و نامگذاری محصول را بیان کنند. سپس اقلام با روش انتخاب مشتری بسته بندی و تحویل داده می شوند.


شرکت 7-Eleven Inc همچنین سفارش صوتی را در برنامه تحویل خود 7NOW راه اندازی کرده است. مشتریان می توانند با گفتن “سلام ، الکسا! / باشه گوگل! 7NOW را باز کن. کالاها را به همین ترتیب با استفاده از دستورات صوتی در سبد خود قرار دهند. پس از پرداخت هزینه ، خرید در عرض 30 دقیقه به مشتریان تحویل داده می شود.

 7. و البته همه اینها توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می شوند


صحبت از پیشرفت های فناوری در صنعت خرده فروشی بدون نام بردن از هوش مصنوعی غیرممکن است. و به حق هوش مصنوعی بخش عمده ای از تغییرات رخ داده در بخش خرده فروشی را تأمین می کند. در واقع ، Servion Global Solutions پیش بینی کرده است که تا سال 2025 ، 95 درصد از تعاملات مشتری با هوش مصنوعی تأمین می شود.


شاید رایج ترین روشی که خریداران در حال حاضر توسط هوش مصنوعی با آن درگیر هستند . توصیه های مربوط به محصول است – چیزی که تقریباً تصور می کنیم که آن را مسلم می دانیم. اکنون ، فناوری هوش مصنوعی با اجازه دادن به سایر فناوری ها برای دستیابی به پتانسیل کامل خود ، تغییرات بیشتری را ایجاد می کند. خرید بدون صندوقدار ، تشخیص چهره و بسیاری پیشرفت های دیگر همه به هوش مصنوعی بستگی دارد.


فناوری در قلب آینده خرده فروشی قرار دارد. و در حالی که این فناوری همچنان مرزهای ممکن را جابجا می کنند، انتظارات خریداران را نیز همزمان افزایش می دهند. آنها از خرده فروشان می خواهند نوعی تجربه ساختار شکنانه فیجیتالی ارائه دهند که باعث تحیر آنها شود. برای اینکه شما نیز در آینده ای روشن باقی بمانید ، باید این کار را انجام دهید .

منبع :

فهرست مطالب

دسته بندی مطالب
بایگانی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *